Virtuální procházka prázdným Krumlovem – virtuální prohlídka

Český Krumlov, město, které bylo vždy plné turistů a návštěvníků nejen z Čech, ale i z Asie a celého světa. Jedno z nejnavštěvovanějších míst České republiky. Od půlky března 2020 se stalo městem duchů. Prázdné ulice, zavřené obchody a restaurace.

www.tomaskasal.cz / www.kasalfoto.cz Prázdný Krumlov

Fotografií vzniklo z této doby určitě dost, ale co tahle jít ještě dál. Virtuální prohlídky tvořím standardně pro firmy. Zaznamenají celý prostor ve kterém se můžete rozhlédnout a i procházet. Projděte si tak město, jak ho nikdo neznal.

Níže se také můžete dozvědět, jak virtuální prohlídka vzniká nebo jak jí můžete využít pro propagaci vaší firmy.

Virtuální prohlídka Českým Krumlovem

Využijte šipky nebo terčíky pro přesun městem. Všechny body prohlídky, také najdete v mapě.
Pro intenzivnější zážitek můžete také prohlídku spustit ve virtuálních brýlích nebo si jí maximalizujte do celého okna. V mobilních zařízeních můžete využít k rozhledu gyroskop a posun zařízením.

Jedná se o můj soukromý, nekomerční projekt, aby tedy mohl sám o sobě a bez dotování fungovat, omluvte tedy prosím reklamní okénko poskytovatele. To jde ihned na začátku zrušit. Pak si klidně prohlídku zvětšete na celý monitor nebo telefon a ponořte se do prázdných ulic Českého Krumlova.
Dále se v článku dozvíte i o technice fotografování virtuálních prohlídek a dalším použití, třeba právě pro vás.

Vytvoření virtuální prohlídky

Předchozí věty a obrázky vás tedy provedly prázdnými ulicemi z doby, kdy byly všechny provozovny zavřené a na ulicích nebyl téměř vůbec nikdo. A dále jej využiji, abych vám předvedl jak se tento obor fotografie vlastně tvoří. Je to totiž pěkná věda, nejsou to obyčejné širokoúhlé panoramatické fotografie.

Technika fotografování virtuálních prohlídek

Potřebná technika a vybavení

Základem je stativ, pro zajištění pevného stanoviště a hlavní důležitou pomůckou je panoramatická hlava. Fotoaparát se nemůže jen tak nasadit na stativ a fotit. Při každém pootočení by vznikaly chyby v posunu obrazu. Fotoaparátem se musí rotovat podél takzvaného nodálního bodu. Nodální, nebo také uzlový bod, je místo, které zajistí, že při otočení fotoaparátu budou blízké a vzdálené prvky na fotografii stále ve stejné pozici.

vybavení na panoramatické virtuální prohlídky - KasalFOTO, Tomáš Kasal
panoramatická hlava

Dále je vhodný co nejširší objektiv, který pokryje velkou část scény. Díky tomu bude pak méně fotografií ke skládání.
No, není to vlastně úplně nutné. Pokud je dobře ustavený nodální bod, pak se zvládne fotografovat i na delší ohniska. Jen bude pak více fotografií ke skládání. Je to pak i způsob jak fotografovat takzvané gigapixelové fotografie. I to jsem si již zkoušel a uvidíme s čím zase přijdu.

Toto vše lze vlastně dnes i nahradit jedním zařízením. Jsou to malé kompaktní kamery, které mají dva a více objektivů a snímačů. Udělají jeden snímek a ten i rovnou ve virtuální fotografii vytvoří. Rychlost a menší rozměry mají ale své nedostatky – malý snímač pro velkou část scény a nahuštěné pixely si nedovedou poradit s velkými rozdíly světel a stínů a s barvou, tak jako full-frame fotoaparát, který fotografií udělá v jednom prostoru i více. A druhou věcí jsou viditelné spoje a skoky ve složení fotografií. Výstup z obou zařízení je tedy stále ještě nesrovnatelný.

Průběh fotografování virtuálních prohlídek

HDR – High Dynamic Range Imaging

Ať už na fotografování venku nebo i uvnitř vznikají ohromné rozdíly mezi světlými a tmavými částmi. Typicky v místnostech, kdy vyfotíte správně naexponovanou vnitřní plochu, ale z okna bude bílá skvrna. Občas pomůže stažení světel v RAW souborech. Pro pořádný výsledek je ale vhodné fotit technikou HDR – tedy několika identickými fotografiemi s různými expozicemi, z kterých se vytahají zvlášť stíny, světla. Vznikne tak výsledný obrázek, který má jasnou kresbu ve všech svých částech.

Navazování a sloučení fotografií

Vyfotili jsme tedy rozhled do všech stran při různých expozicích a teď je třeba fotografie “slepit”. K tomu slouží programy, které dokáží pomocí shodných prvků na fotografii poznat, které na sebe navazují a vytvoří jednu velkou panoramatickou fotografii. Srovná se expozice, fotografie se poskládají pomocí průchozích prvků, vyrenderují a můžou jít na vaše stránky. Místa, kam se prohlídky dají uložit pokračují dále.

skládání virtuální prohlídky, google streetview, KasalFOTO, Tomáš Kasal
spoje jednotlivých fotografií

Tato fotografie je složená z 32 fotografií, tedy přesněji z 3 x 32 = 96 RAW fotografií.

Co na fotografiích nechceme

Už jsme se bavili o ne úplně přesných fotografiích z instantních 360 kamer, ale chyby mohou obsahovat i neprofesionální virtuální fotografie. Může se tedy jednat o chybné napojení fotografií.

špatná virtuální prohlídka - špatné napojení
chybné spoje virtuální prohlídky

Ale také, když se podíváte směrem k zemi a vidíte stativ, na kterém byl fotoaparát nebo dokonce fotografovy nohy.

obyčejná virtuální prohlídka - nepovedený nadir
nevymaskovaný nadir virtuální prohlídky

Použití virtuálních fotografií

Pokud vás zajímá jak využít virtuální prohlídky pro svou prezentaci, ať už pro předvedení svých prostor, oživení prezentace nebo zvýšení ratingu vyhledávačů, zde jsou vaše možnosti:

  • virtuální fotografie se může jednoduše vložit přímo na vaše stránky
  • může zde tvořit i dekorační prvek s automatickou prezentací
  • prohlídka se umístí do vaší firemní prezentace do vyhledávače
  • také bude dostupná ve veřejných mapových podkladech, kde slouží jako vaše upoutávka
  • fotografie je možné umístit i jako příspěvek na váš FB profil

Fotograf virtuálních prohlídek

Tomáš Kasal – fotograf a majitel studia KasalFOTO
tom@tomaskasal.cz / www.tomaskasal.cz
+420 730 509 608

Pro tvorbu panoramatických virtuálních fotografií jsem certifikovaným fotografem společností Google a fotografuji tak pro firmy virtuální prohlídky / street view fotografie v hotelích, penzionech, obchodech, ordinacích v Českém Krumlově, v Českých Budějovicích a po celých jižních Čechách nebo i v Praze.

Virtuální prohlídky Google trusted - Tomáš Kasal, KasalFOTO

Fotograf interiérů a architektury

Fotografování interiérů, hotelů, restaurací, penziónů - fotograf Tomáš Kasal, Kasalfoto

Tomáš Kasal – fotograf a majitel studia KasalFOTO
tom@tomaskasal.cz / www.tomaskasal.cz
+420 730 509 608

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *